Nastavak aktivnosti u okviru akcije „Joker“- oduzeta roba vrijedna 2,2 miliona KM

  

Poduzimajući mjere i radnje iz svoje nadležnosti, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) u predmetu kodnog naziva „Joker“ provela je niz istražnih radnji prema osumnjičenim osobama, članovima organizirane kriminalne grupe, što je do sada rezultiralo lišenjem slobode šest osoba i zapljenom robe u vrijednosti od oko 2,2 miliona KM.

Istragom je obuhvaćeno više fizičkih i pravnih osoba iz Sarajeva, I. Sarajeva i Čelinca za koje se osnovano sumnja da su, djelujući u periodu od 2012. do 2014. godine, prilikom kontejnerskog uvoza tekstilne i druge robe iz NR Kine u BiH počinili kazneno djelo iz članka 250. KZ BiH „Organizirani kriminal“, u svezi sa kaznenim djelima iz glave XVIII KZ BiH (Krivična djela protiv gospodarstva i jedinstva tržišta, te kaznena djela iz oblasti carina).

Višemjesečna istraga policijskih službenika SIPA-e rezultirala je lišenjem slobode šest osoba u operativnoj akciji „Joker“ koja je provedena 25.3.2014. godine po nalozima Suda BiH i Tužiteljstva BiH. Osobe lišene slobode sumnjiče se da su počinile kazneno djelo organizirani kriminal, u svezi sa kaznenim djelima carinska prevara, krijumčarenje, porezna utaja ili prijevara, primanje dara ili drugih oblika koristi, davanje dara ili drugih oblika koristi, protuzakonito posredovanje, zlouporaba položaja ili ovlasti i dr.

Nakon kriminalističke obrade, osobe lišene slobode ispitane su na okolnosti koje im se stavljaju na teret, od kojih su dvije, uz izvješće o počinjenom kaznenom djelu, predate na dalje postupanje postupajućem tužitelju Tužiteljstva BiH. Sud BiH je na prijedlog Tužiteljstva BiH navedenim osobama odredio pritvor u trajanju od mjesec dana.

Istog dana kada je sprovedena akcija, na području Sarajeva, I. Sarajeva i Čelinca pretraženi su stambeni i poslovni objekti na devet lokacija u kojima je pronađeno i privremeno oduzeto više predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku (poslovna dokumentacija, mobilni telefoni, SIM kartice, računalna oprema i dr.).

U okviru navedene istrage ostvarena je suradnja sa Upravom za neizravno oporezivanje koja je uključena u rad na ovom predmetu, čiji su službenici u proteklom periodu, na temelju zajednički prikupljenih saznanja, izvršili kontrolu poslovanja određenih gospodarstvenih subjekata kod kojih je utvrđena neispravnost u poslovanju. Tom prilikom pronađene su veće količine robe bez odgovarajuće dokumentacije, kao i manjak na stanju u pojedinim kontroliranim subjektima.

Preliminarni rezultati ukazuju da je dosadašnjim kontrolama otkrivena i privremeno oduzeta roba u vrijednosti od najmanje 2.200.000,00 KM, dok se kontrola o utvrđenim nedostacima u više gospodarstvenih subjekata još uvijek vrši. Kontrolom su obuhvaćeni gospodarstveni subjekti koji posluju na području Sarajeva i tržnice „Arizona“ na području Brčko distrikta.

Akcija kodnog naziva „Joker“ jedna je od najvećih koordiniranih akcija agencija za provedbu zakona u BiH gdje su predmet istrage kaznena djela protiv gospodarstva, jedinstva tržišta i carina.

Rad na ovom predmetu intenzivno traje i odvija se u više pravaca, a cilj je otkrivanje i utvrđivanja odgovornosti svih pojedinaca uključenih u navedene nezakonite radnje, sa akcentom na utvrđivanje odgovornosti uposlenika u organima uprave.